top of page

Креман — молодший брат шампанського

Depositphotos_127677358_xl-2015.jpg

Спочатку креманом називали «невдале» шампанське — ігристе вино з провінції Шампань, яке вийшло менш карбонізованим, ніж потрібно — тиск в пляшці всього 2-3 атмосфери (замість встановлених 5-6 атмосфер).

Трохи пізніше так стали називати ігристе вино з долини Луари, не виділяючи напої регіону в окремий виноробний апелласьон. У 1975 Cremant de Loire отримав статус АОС, в тому ж році з'явився Creman de Bourgogne, а роком пізніше – Creman d'Alsace. У 1990-х креман перестали виробляти в Шампані, поступово з'явилися інші апелласьона: Bordeaux, Limoux тощо.

Креман – слабогазоване ігристе вино з Франції міцність 7-14% (зазвичай 12-13%), буває білим, рожевим, а іноді навіть червоним. Назва перекладається як «вершковий» - завдяки легкій карбонізації, напій майже не поколює язик і здається швидше кремовим, ніж газованим. Креман виготовляють традиційним методом шампанізації. Хоча сама назва «Cremant» законодавчо не захищається за географічним походженням, це вино офіційно виробляють всього 10 апелласьонах (8 у Франції і по одному в Люксембурзі та Бельгії). Теоретично, будь-який європейський виробник може налагодити випуск напою, головне бездоганно слідувати французьким вимогам до стилю.

proizvodstvo-kremana.jpg

Правила виробництва креман схожі, але менш суворі, ніж аналогічні приписи для шампанського, не кажучи вже про те, що французьке виноробство жорстко регулюється на законодавчому рівні, тому якість вина завжди на висоті.


Креман виготовляють із зібраних вручну ягід, причому врожайність ділянки строго контролюється і не повинна перевищувати встановлені норми. У виробництві в основному використовують сорти Шардоне, Шенен Блан, Каберне-фран, Піно Блан, Піно Гріс, Совіньон Блан, Каберне Совіньон, Піно Нуар, Гаме, Мальбек, Піно Д'Оніс, Гролл, Аліготе. Точний список сортів, а також їх співвідношення (пропорції) залежать від конкретного апелласьона і виробника.


Для газації використовується традиційний метод вторинної ферментації (бродіння) в пляшці, такий же, як при виготовленні шампанського. Первинне бродіння проходить в резервуарах, потім молоде вино бутилюють, додають дріжджі та цукор. Майбутній креман витримують в підвалі не менше 9 місяців. За цей час в пляшці проходить вторинне бродіння і напій насичується вуглекислим газом. Ближче до кінця витримки пляшки перевертають так, щоб осад скупчився у горловині. Виноробу залишається провести дегоржаж – видалити каламутний осад.

kak-pravilno-pit-kreman.jpg

Креман, як і шампанське, подають як аперитив (до основної трапези),  смакують з  сирами, морепродуктами, білим  м'ясом, фруктами, легкими м'ясними закусками, горіхами. Перед подачею ігристе охолоджують до 6-10° C, пляшку потрібно відкривати акуратно, без гусарської «пробки в стелю».

Креман – демократичний алкоголь, тому його не обов'язково ставити в відерце з льодом, проте рекомендується не дозволяти напою нагріватися вище 10°C – при цій температурі добре розкривається старе витримане вино, а креман буває тільки молодим.

Традиційно креман п'ють з фужерів-флейт або спеціальних келихів для шампанського зі злегка загостреним денцем або невеликими заглибленнями на стінках, щоб «газоване» вино утворило ще більше бульбашок. Келих заповнюють максимум на дві третини.
 

https://alcofan.com/kak-pit-vino-kreman.html

bottom of page